Board of Commissioners

Didi Syafruddin Yahya


President Commissioner

Age

:

53 years old

Nationality

:

Indonesian

Domicile

:

Malaysia

Education

:
  • Master of Arts in Economics from Cambridge University, United Kingdom (1993)

Work Experience

:
  • Managing Director, Head of Investment Banking at JP Morgan Malaysia (2005 - 2016)

  • Head of Investment at JP Morgan Indonesia (d/h Jardin Fleming) (1993 - 2005)

  • Manager at Morgan, Grenfell & Co., London, UK and Jakarta, Indonesia (1993)

  • Senior Audit at Arthur Andersen & Co., London, UK (August 1989 - December 1992)

Concurrent Positions

:
  • Non-Executive Independent Director at CIMB Investment Bank Berhad (2019 - present)

  • Independent Director at CIMB Group Holdings Berhad (2019 - present)

Legal Basis for Appointment

:

First appointed as a Commissioner of CIMB Niaga based on AGM Resolution dated 15 April 2019 and effective on 20 November 2019, and appointed as President Commissioner of CIMB Niaga based on the AGM Resolution dated 9 April 2020 and effective on 7 July 2020.

Affiliated Relationships

:

Has no affiliation with other members of the Board of Commissioners and members of the Board of Directors, but he has an affiliation with the Majority or Controlling Shareholders.

Term of Office

:

2019 - 2023

Glenn Muhammad Surya Yusuf


Vice President Commissioner (Independent)

Age

:

64 years old

Nationality

:

Indonesian

Domicile

:

Jakarta

Education

:
  • Post Graduate in Business Management from the Asian Institute of Management, Makati, Philippines (1981)

  • Bachelor of Arts Degree at Economics, University of the Philippines, Manila, Philippines (1979)

Work Experience

:
  • President Director at PT Pabrik Kertas Basuki Rachmat (2010-2011)

  • President Commissioner at PT Polyprima Karyareksa (2004 - 2010)

  • President Director/CEO at PT London Sumatera Indonesia Tbk (2003-2007)

  • President Director at PT (Persero) Danareksa (1995-2001)

  • Director at PT Bahana Pembinaan Usaha Indonesia (1994-1995)

  • Finance Director of PT Bank Niaga Tbk (1991-1994)

  • Minister of Finance Assistance Team Leader for Financial Restructuring Sector at RI Finance Department (2001 - 2002)

  • Head of Badan Penyehatan Perbankan Nasional (BPPN) (1998 - 2000)

  • Director General at Financial Institutions RI Ministry of Finance (1998)

Concurrent Positions

: Independent Commisssioner at PT Surya Citra Media Tbk (2012 - present)

Legal Basis for Appointment

:

First appointed as Commissioner of CIMB Niaga since 2010 and appointed as Vice President Commissioner of CIMB Niaga at the EGM dated 26 January 2012, effective on 18 June 2012. Reappointed as Vice President Commissioner of CIMB Niaga based on the AGM Resolution dated 15 April 2016. Upon completing cooling off period after the resignation effective on 1 September 2019, he was appointed as Vice President Commissioner (Independent) of CIMB Niaga based on the AGM Resolution dated 9 April 2020 and effective on 16 September 2020.

Affiliated Relationships

:

Has no affiliation with other members of the Board of Commissioner, Board of Directors, or Majority and Controlling Shareholders.

Term of Office

:

2020 - 2024

Jeffrey Kairupan


Independent Commissioner*


*) Appointed as Senior Independent Commissioner of the Bank through CIMB Niaga Board of Commissioners Circular Decree No. 014/DEKOM/KP/VI/2019 as of June 28, 2019

Age

:

62 years old

Nationality

:

Indonesian

Domicile

:

Jakarta

Education

:
  • Master of Business Administration in Business and Public Management, George Washington University, Washington DC, USA (2004)

  • Bachelor's Degree in Economics Development Studies from the University of Indonesia, Jakarta (1986)

Work Experience

:
  • Guest lecturer for Faculty of Economics at various universities in the country and overseas (1994 - 2014)

  • Expert Staff of the Board of Governors (2014 - 2014)

  • Executive Director of the International Department (2013 - 2014)

  • Head of the Research Centre for Education and Central Banking Studies (2012 - 2013)

  • Head of the BI Denpasar Regional Office (2009 - 2012)

  • Head of BI Manado (2006 - 2009)

  • Head of Balance of Payments Bureau (2005 - 2006)

  • Economic Researcher in various areas including Money Market Development, Macroeconomics Study, Policy Analysis & Planning and Staff to Governors (1987 - 2005)

  • Member of DKI Masterplan Economic Development team 1985 - 2005 at Hasfarm Dian Konsultan (1985 - 1986)

Concurrent Positions

: Chairman of Yayasan Imamat Rajani Indonesia (2016 - present)

Legal Basis for Appointment

:

First appointed as Independent Commissioner of CIMB Niaga based on AGM Resolution dated 15 April 2016 and effective on 14 September 2016. Last appointment as Independent Commissioner of CIMB Niaga based on AGM Resolution dated 9 April 2020.

Affiliated Relationships

:

Has no affiliation with other members of the Board of Commissioners and members of the Board of Directors, or with the Majority or Controlling Shareholders.

Term of Office

:

2020 - 2024

Sri Widowati


Independent Commissioner

Age

:

53 years old

Nationality

:

Indonesian

Domicile

:

Jakarta

Education

:
  • Master of Science in Finance from University of Denver Colorado, USA (1992)

  • Bachelor's degree, from Business Management Faculty/Department at Bisnis Universitas Trisakti (1990)

Work Experience

:
  • Managing Director at Facebook Indonesia (2016 - 2019)

  • Vice President of Garnier South Asia at L'Oreal Asia Pacific Singapore (2011 - 2012)

  • Head of Garnier International Marketing ASEAN at L'Oreal Asia Pacific Singapore (2011 - 2012)

  • Regional Category Director at Unilever Asia Pacific Singapore (2008 - 2010)

  • Regional Brand Director Vaseline & Natural Brands Asia at Unilever Asia Pacific Singapore (2005 - 2008)

Concurrent Positions

: Chief Growth and Digital Officer at PT Unilever Indonesia Tbk (2019 - present)

Legal Basis for Appointment

:

Appointed as Independent Commissioner based on AGM Resolution dated 15 April 2019 and effective on 20 November 2019.

Affiliated Relationships

:

Has no affiliation with other members of the Board of Commissioners and members of the Board of Directors, or with the Majority or Controlling Shareholders.

Term of Office

:

2019 - 2023

Dato' Abdul Rahman Ahmad**


Commissioner


**) Effective upon obtaining OJK approval and/or fulfilled the requirements as determined in the OJK approval

Age

:

51 years old

Nationality

:

Malaysia

Education

:
  • Master of Arts in Economics from Cambridge University, United Kingdom

Work Experience

:
  • Non-Executive Non Independent Chairman at Sime Darby Berhad (2019 - 2020)

  • President & Chief Executive Officer at Permodalan Nasional Berhad (2016 - 2019)

  • Chief Executive Officer at Ekuiti Nasional Berhad (Ekuinas) (2009 - 2016)

  • Group Managing Director/Chief Executive Officer at Media Prima Bhd (2003 - 2009)

  • Chief Executive Officer at Malaysian Resources Corporation Bhd (2001 - 2003)

  • Executive Director at Sistem Televisyen Malaysia Bhd (2001 - 2003)

  • Executive Director at SSR Associates Sdn Bhd (2000 - 2001)

  • Unit Head at Pengurusan Danaharta Nasional Berhad (1999 - 2000)

  • Special Assistant to the Executive Chairman at Trenergy (M) Berhad/Turnaround Managers Inc Sdn Bhd (1996 - 1999)

  • Member of Institute of Chartered Accountant England and Wales (ICAEW) (1996)

  • Assistant Manager at Arthur Andersen, London (1992 - 1996)

Concurrent Positions

:
  • Group Chief Executive Officer of CIMB Group Holdings Berhad (2020 - present)

  • Chief Executive Officer at CIMB Bank Berhad (2020 - present)

Legal Basis for Appointment

:

Appointed as the Commissioner of CIMB Niaga based on the EGM Resolution dated 25 September 2020 and effective after obtaining approval from OJK.

Affiliated Relationships

:

Has no affiliation with other members of the Board of Commissioners and members of the Board of Directors, but he has an affiliation with the Majority or Controlling Shareholders.

Term of Office

:

2020 - 2024

David Richard Thomas


Commissioner

Age

:

60 years old

Nationality

:

American

Domicile

:

Malaysia

Education

:

Bachelor of Art from Whitman College, Washington State, USA (1982)

Work Experience

:
  • Various senior level positions in Singapore, Hong Kong, Thailand and Taiwan for 23 years (1993 - 2007)

  • Chief Credit Officer - Asia Pacific for Bank of America (1995 - 1997)

  • Wells Fargo Bank California, USA (July 1982 - December 1983)

Concurrent Positions

:
  • Commissioner at PT Synergy Dharma Nayaga (2016 - present)

  • Director at GK1World, Kuala Lumpur International School (non-profit) (2015 - present)

  • Director at Kuala Lumpur International School (non-profit) (2012 - present)

  • Group Chief Risk Officer at CIMB Group Holdings Berhad (2012 - present)

Legal Basis for Appointment

:

First appointed as Commissioner of CIMB Niaga based on AGM Resolution dated 27 March 2014 and effective on 15 September 2014. Last appointment as Commissioner of CIMB Niaga based on AGM Resolution dated 24 April 2018.

Affiliated Relationships

:

Has no affiliation with other members of the Board of Commissioners and members of the Board of Directors, but he has an affiliation with the Majority or Controlling Shareholders.

Term of Office

:

2018 - 2022